Aktuality

Země Visegrádu a Německo: Důvěra občanů v demokratické instituce

 
 

Země střední Evropy čelí, s různou intenzitou, následkům Brexitu, dopadům uprchlické krize, bezpečnostním obavám, vlivu ruské propagandy a dalším výzvám, které v předchozím, relativně klidném, čtvrtstoletí nemuseli řešit. Populisté či extremisté nabízejí jasná a zdánlivě jednoduchá řešení těchto témat. Státy a jejich demokratické instituce se naproti tomu občas jeví bezradně.

Jak ovlivnila uprchlická krize důvěru občanů ve stát a jeho demokratické instituce? Jaké nové leadery současné společenské klima přináší? Je demokracie v regionu ohrožena?

V rámci debaty Česko-německého diskusního fóra na letošní konferenci Fórum2000 v Praze se nad těmito otázkámi zamysleli Martin Bútora (poradce prezidenta Slovenské republiky a člen nadace Forum2000, Slovensko), Werner Weidenfeld (zakladatel Centra pro aplikovaný politický výzkum, Německo) a Wojciech Przybylski (šéfredaktor "Res Publica Nowa", Polsko).  Moderátorem debaty byl Libor Rouček, spolupředseda Diskusního fóra a bývalý místopředseda Evropského parlamentu.

 

 
zpět