Novinky

Spolková kancléřka Merkelová a premiér Sobotka: Fond budoucnosti a Diskusní fórum jsou vynikajícím mostem do budoucnosti

 
 

Předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka v polovině března poprvé ve své nové funkci navštívil Berlín. Setkání v úřadu kancléřství se týkalo převážně bilaterálních otázek. Mezi významná témata následné tiskové konference náležely Česko-německý fond budoucnosti a Česko-německé diskusní fórum.

„Uvítal jsem, že německá vládní koalice vyjádřila ochotu k pokračující podpoře Česko-německého fondu budoucnosti a Česko-německého diskusního fóra. Podle mého názoru se jedná o velmi dobrý prostředek dialogu, nástroj, který velmi pomáhá zlepšovat naše vztahy. Věříme, že tyto projekty by měly pokračovat také v budoucnosti, v následujících letech. Máme v tomto směru také jednoznačnou podporu české vlády,“ prohlásil Bohuslav Sobotka.

Merkelová a Sobotka označili obě instituce za vynikající „Most do budoucnosti“. „Věříme, že Fond budoucnosti, jehož pokračování i v dalších letech je zakotveno též v naší koaliční smlouvě, je dobrou možností, jak stavět mosty z minulosti do budoucnosti. Předsevzali jsme si, že budeme dbát o to, aby program a diskuse v rámci Fondu budoucnosti přispívaly ke zintenzivnění naší spolupráce,“ prohlásila kancléřka Merkelová.

Již o týden dříve, u příležitosti první návštěvy nového českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, hovořil spolkový ministr zahraničí Frank Walter Steinmeier o sousedských vztazích mezi oběma zeměmi, jež jsou založeny na vzájemné důvěře, a zdůraznil těsnou spolupráci v rámci Evropské unie. V této souvislosti Steinmeier také vyzdvihl roli Česko-německého diskusního fóra a Česko-německého fondu budoucnosti, „který v letech uplynulých od jeho založení v roce 1997 odvedl skutečně dobrou práci.“

 
zpět